2011. november 13., vasárnap
2011. október
2011. szeptember 28., szerda
2011. szeptember


Hát ismét elindult egy újabb évkezdet!!!!!
Szeptember 5én elindult az edzések ismételt sorozata. Elindult az új honlapunk is (www.uszasoktatas.eu).
Új ebihalakkal és cápákkal kiegészülve (és távozókkal kevesebben) ismét elkezdtük az edzések sorozatait.
Három csapatban úszkálunk. Előbb a legkisebbek és újonnan érkezők, a következő csapat a kisebbek, akik már eddig is róttak a hosszakat a medencénkben és a csapatban, harmadik órában a nagyobbak szelik a habokat (ide is érkeztek tesók, és új cápák is).
Reméljük hamarosan már mindenki belerázódik a heti háromszori ritmusba, az új kihívásokba, az új csapattagokba.
A legkisebb ebihalaink 2008as, a legnagyobb cápánk 1997es születésű.
Az EBIHALcsapat , ahol a gyerekek életkora elég széles skálán mozog, legnagyobb feladata, hogy felzárkózzon és csatlakozzon a korának megfelelő "sorba".
A DELFINcsapat legfontosabb feladata, hogy megismerjék egymást, megpróbáljanak hosszabban koncentrálni, jobban odafigyelni az elhangzó feladatokra. Kitaláltunk egy jutalmazó rendszert számukra, (oklevél, kupa, de lehet hogy inkább heti vándorérem lesz? a helyzet hozza majd) hátha gyorsabban segíthetjük a fenti feladatok haladását, és még talán :).
A CÁPAcsapatban sok változás nem történt. Fegyelmezetten, feladatra "éhesen" úsznak a fiatalok.
Közösen találunk ki újabbnál újabb feladatokat.
Az edzés előtt a vidámság a játék jellemzi a Cápákat, utána a koncentrálás a feladatokra (találunk mindig valami érdekeset, „kihívó”feladatot) és a vége felé a viccesnek tűnő, ám komoly hosszakra való figyelem, majd a pihenés, játék.
EGY BIZTOS, AMI NEM VÁLTOZOTT, hogy a ......
LEGFONTOSABB ISMÉRVE, HOGY JÓL ÉREZZÜK MAGUNKAT VÍZBEN ÉS
SZÁRAZFÖLDÖN EGYARÁNT,
GYERMEK-SZÜLŐ-EDZŐ KÖZÖSEN.
2011. szeptember 6., kedd
Mi kell ahhoz, hogy gyermeked leigazolt versenyzőként versenyeken úszhasson
A Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) versenyrendszeréhez tartozó
szakmai alapkövetelmény vizsga szabályzata
1. A vizsga célja:
a) az úszásoktatás szakmai színvonalának emelése és hatékonyságának fokozása,
b) a sportágat választók tudásszintjének lemérése,
c) az oktatás során elsajátított úszásnem szabályosságának, technikai színvonalának értékelése,
d) a korszerű sportági technikák alapjainak ellenőrzése,
e) az úszás kultúrájára épülő sportágban való jártasság kialakítása,
f) a MÚSZ versenyrendszerében történő részvétel engedélyezése.
2. A vizsga résztvevői:
A különböző szervezésű úszótanfolyamokon úszni megtanult, adott évben 6. évét betöltő gyermek, akit egyesülete, vagy szakosztálya benevez, illetve alkalmasnak tart a vizsga teljesítésére.
3. Vizsga feladatok:
- pillangó,
- hát,
- mell,
- gyors úszásnemekben.
a) 50 m.-es medencében, az úszásnem szabályos rajtjával, szabályos távközi úszással, szabályos fordulóval, a forduló után megtett öt tempó teljesítése, időmérés nélkül,
b) 25 m.-es ill. 33 1/3 m.-es medencében, az úszásnem szabályos rajtjával, szabályos távközi úszással, szabályos fordulóval, szabályos célba érkezéssel megtett két hossz teljesítése, időmérés nélkül.
4. Vizsgáztatásra jogosult szervezetek:
A MÚSZ megyei és területi szövetségei.
5. A vizsga helye és ideje:
A szövetségek által kijelölt időpontban, versenyuszodákban, kiírás szerint évente több alkalommal is meg lehet rendezni.
Az úszás szabályosságának jobb megfigyelhetősége érdekében, ajánlott a szélső pályák használata.
6. Vizsgabizottságok:
A minősítésre jogosult szakmai versenybírókat a MÚSZ Versenybírói Bizottsága (VBB) jelöli ki.
A vizsgabizottság legalább két tagú, akik közül egy fő a kijelölt, egy fő a területi szövetség képviselője.
A vizsgabizottság tagjának legalább országos minősítésű versenybírónak kell lennie, vagy TF úszó-szakedző képesítéssel kell rendelkeznie.
A vizsgabizottság munkájában a sportoló edzője nem vehet részt.
A vizsgabizottság kijelölésére jogosultak:
- a MÚSZ főtitkára,
- a MÚSZ VBB elnöke,
- a területi szövetségek elnökei.
7. A vizsga eredményeinek igazolása:
A vizsgáról „Jegyzőkönyvet” kell készíteni, amiben a vizsgázó nevét, születési évét, egyesületi hovatartozását, valamint az egyes úszásnemek teljesítésének minősítését rögzíteni kell. A vizsga eredményét a versenybíró és a vizsgabiztosok aláírásukkal hitelesítik. / „Jegyzőkönyv” 2. melléklet /
A vizsgáztató a részvevők sikeres eredményeit a sportági „Tagsági könyvbe” úszásnemenként az 1 sz. mellékeltben bemutatott bélyegzővel pecsételi be.
A megfelelőséget igazoló úszásnemet a Területi Szövetségek számát megjelölő bélyegzővel, a vizsga időpontját feltüntetve, a vizsgáztató versenybíró kézjegyével is hitelesíti.
8. A vizsga költségei:
A vizsgák rendezési költségeit a rendező területi szövetségek fedezik.
A részvétellel járó költségeket a rajthoz álló versenyző, vagy a vizsgázó jelölt egyesülete, vagy szakosztályai viselik.
9. Vizsga díj:
Indulásonként, a mindenkori Gyermek Országos Bajnokságon előírt fizetendő nevezési díjjal azonos, mely összeg a rendező Területi Szövetségek bevétele.
A vizsga díj átvételéről elismervényt kell adni.
A versenybíró és a vizsgabizottság tiszteletdíját és költségeit a rendező területi szövetségek viselik.
10. Versenyzési engedély:
A MÚSZ versenyrendszerében történő indulás azt a versenyzőt illeti meg, aki legalább egy úszásnemben sikeres vizsgát tett és ezt a sportegyesületi „Tagsági könyvében” bejegyzéssel igazolja, vagy az a MÚSZ Nyilvántartási és Átigazolási Bizottság nyilvántartásából megállapítható, illetve azt a vizsga jegyzőkönyvének bemutatásával bizonyítani tudja.
11. A vizsga szakmai követelményei:
A vizsga szakmai követelményeit az „Úszás Szabálykönyv” tartalmazza.
Időközbeni szabálymódosítások esetén a mindenkori FINA által meghatározott, joghatályos előírásokat kell figyelembe venni.
2011. augusztus 29., hétfő
2011. augusztus Vecsési Újságban megjelent írásunk II. része
Év végi számvetés az uszodából…
….A nyár derekán, amikor vége a tanévnek, és még edzésre járunk, az ember lánya elszámol az úszással is. Elszámol az éves munkával, a befektetett energiával, a ráfordított idővel, a hatékonysággal, a tavaly kitűzött és elért célok arányával. Egy úszóév alatt dolgozik az edző, a gyermek (életkortól független) és a szülő is. Mindannyiunk munkáját értékeljük ilyenkor, mindenki a magáét. Az edző mér, a szülő mér, a gyerek boldog. Neki csak annyi a kivonat, hogy jó volt, és ha megkérdezem tőle/illetve most már tőlük, hogy akar-e jövőre is, akkor egy „persze”-vel szalad tovább. A mienk kicsit összetettebb.
Nagyon kemény év van a szakosztály mögött. Kemény és sikeres év. Összesített érem és versenyszámot nem írnék, nem az én feladatom. Én más oldalról közelíteném. Gyakorta eszembe jut a kérdés, vajon eljut-e erre a szintre a 6 évesem 2009. szeptemberétől, ha akkor nem ide hozom le edzésre? Tartana-e itt? Egyáltalán meddig jutott volna előre? Megtanul-e a 3 évesem, április óta, alig pár hónap alatt úszni? Vajon hány meg hány gyermek „csúszik ki” és” kallódik el” azáltal, hogy nem a megfelelő mesterhez kerül? Mi az, amit a mi edzőink tudnak, és más nem biztos? Talán nem is fontos választ kapnom ezekre a kérdésekre. A lényeg megvan és hálával gondolok rájuk.
Mindenkinek, aki most kezdi a sportéletet, úszást vagy mást, sikeres edzőválasztást kívánok szeptember re!
Vecsés, 2011. júliusában Tóth Andrea
Egy szülő gondolatai az uszodáról (uszodából)
Milyen jó látni a gyerkőcöket felszabadultan, nyugodtan, boldogan úszni.
Milyen jó dolog is az, egy hosszú, nehéz iskolai nap után szerető, családias, megértő körülmények között levezetni a sok fölös energiát és feszültséget.
Önfeledten sportolni, barátokat szerezni, egy szuper jó csapat része lenni, ahol mindenki elfogadja a másikat, legyen az kicsi vagy nagy.
Milyen jó látni, mikor egymás elleni versengés után egymásra néznek és mosolyognak, vagy egy váltó verseny alatt, ahogy egymást biztatják.
Nagyon fontos megszeretni az úszást, élvezettel csinálni, jó hangulatban tenni, oldott körülmények között, mert csak így lesz életre szóló szeretet és szövetség víz és ember között. Minden időeredménynél, helyezésnél, éremnél fontosabb, hogy az úszás és víz szeretet meglegyen, mert az egész életünkre kihat. Csak nyerhetünk vele, ha tudunk úszni, akár mozgásformaként, stressz oldóként vagy egészségileg nézzük.
EGYSZÓVAL ÚSZNI JÓ! KÜLÖNÖSEN, HA ENNEK A CSAPATNAK RÉSZE VAGY!
Vecsés, 2011. júliusában Zalayné Edit
2011. augusztus Vecsési Újságban megjelent írásunk I. része
„Félig sem olyan fontos az, hogy mit tanítunk,…. mint az hogy hogyan tanítjuk” (Eötvös József)
Vecsés SE Úszószakosztálya
Szakosztályunk 2010-2011 szezonja is hamar elillant.
Az elmúlt évek szokásaihoz híven, 2010-ben, és 2011ben is részt vettünk versenyeken, télen a télapó érkezésekor, húsvét tájékán, és nyár környékén.
A csapat háza táján is történtek változások, az elvándorló Ebihalak kevesebben voltak ebben a szezonban, mint azok, akik újonnan csatlakoztak lelkes csapatunkhoz!
Edzéseink időpontjai változatlanok. Hétfőn – szerdán - pénteken, az első órában a kisebb Ebihalak, ebben az órában április óta két legkisebb tanítványunk (Panni és Merci) is elkezdett betanulni az Ebihalak, Békák közé, a második órában nagyobb Ebihalak és Delfinek szelték a habokat, a harmadik órában Cápalinák, Cápák úszkálnak Delfinekkel karöltve. Alkalmanként a nagyobbak órájára érkeznek Cápatestvérek, régi tanítványok. A szombati edzéseken egy időpontban úszik mindenki.
Nagymedencés edzéseinknek továbbra is a ugyanazon a helyen végezzük, és továbbra is megelégedve.
Újabb csapatokat ismertünk meg, és új barátságok szövődtek úszópalántáink között.
Idén fantasztikusra sikeredett az egy hétig, reggeltől estig tartó Cápatáborunk. Élménybeszámolót a blogban (www.capabirodalom.blogspot.com) el lehet olvasni. Tábor fő lényege, hogy mind a gyerekek, mind a szülők és mind az edzők egyaránt megelégedéssel zártuk a közös munkát.
Ebben a lezárt szezonban is folyamatosan úszott a munka, verseny előtt, után, közben, tábor előtt, után közben. Folyamatosan, hetente háromszor vagy négyszer is edzésre látogatott a csapat apraja nagyja. A munka mindig jó hangulatban telik.
Közösen dolgozunk, hisz az úszás egy a monoton sportágak közül,- persze mindamellett
· első és legfontosabb szempont, hogy az izmokra és csontokra gyakorolt hatása nagyon kiegyensúlyozott. Az ízületek terhelése szinte elhanyagolható a "szárazföldi" sportokhoz képest,
· az állóképességet növeli, átmozgatja az izmokat, és mint ilyen a legjobb sport, akár amatőr, akár verseny szinten, de orvosi szempontból is hasznos lehet,
mindezt csak együttes vidám munkával, közösen lehet végezni.
Ismét leírhatnám, hogy mennyire élvezi gyerek, szülő, edző azt a környezetet, ahol egy „Családias Közösségben”, mindig valami újat kitalálva, mindig mindent közös erővel megoldva, és felépítve együtt tudunk dolgozni. Szerintem mindenkinek a nevében mondhatom, így könnyű, élvezetes dolgozni.
Akik ebben a környezetben sajátítják el az úszás minden csínját-bínját (Ebihalaink, Békáink, Delfinjeink, Cápáink, Cápalináink)
Tóth Anna, Bárdos Mercédesz, Valics Boldizsár, Hajnal Réka, Susán Réka, Bárdos András, Ricsán Dominik, Béky Petra, Bimbó Dominika, Tar Annamária, Kisbalázs Döme, Lábos Dóra, Takács Pálma, Szép Dóra, Flipszki Anna, Tóth Levente, Falusi János, Rácz Norbert, Endrődi Bernadett, Zalay Flóra, Susán Dávid, Hajnal Boglárka, Jónás Csilla, Zalay Bálint, András Ádám, Butor Fanni, Szücs Réka, Várszegi Balázs, Jónás Csaba, Filipszki Gábor, Filipszki László, Zalay Máté, Horváth Gabriella, Pum Günter.
és akik szeptembertől érkeznek a házunk tájára Pál Dominik, Pál Szimonetta, Erdei Dani, Kovács József.
2011. augusztus 28., vasárnap
Partner egyesületünk felhívása
Érdekel a vízilabda?

Szeretettel várunk minden érdeklődőt a PARK ÉS A MALÉV
USZODÁBA
KEZDÉS: SZEPTEMBER 12
Tel.: 06-30-416-93-88 06-70-586-76-63
2011. július 30., szombat
Filozófiánk a jövőre nézve is ez marad!
„Félig sem olyan fontos az, hogy mit tanítunk, mint az, hogy tanítjuk” (Eötvös József)
2011. július 29., péntek
Július
Gyerekszáj az edzőinkről, munkájukról
HR M kedves, aranyos, jó vele öltözni, T ke dves, aranyos, jó vele játszani
ZF M aranyos, vicces, jó vele úszni. T vicces, mókás, jó volt vele a táborban úszni.
EB M kedves, jószívű, jó vele úszni. T jó lenni, úszni, játszani.
FP M jól tanít úszni, T vicces, jó vele bohockódni
FG M kedves jó vele táborozni, T jó uszni. Sokat jelent nekem az egyesületünk!
TL M jó lenne még táborozni vele, T jó vele úszni nagyon rendes velem.
BA M aranyos, jó vele fejest ugrani, T vicces, szeretek vele játszani.
VB M szeretek úszni, T szeretek vele bohóckodni.
HG nálunk jó úszni, mert sokat viccelődünk, meg aranyosak a kicsik. M jól telnek az edzések, viccesek és játékosak. Néha én is besegítek, ahol tudok. T régóta ismerem és szeretem. Nem sokszor jár be edzésekre mostanában, de ha megjelenik, akkora a csapat gyönyörűen dolgozik(mint mindig).
ZM M és T nagyon kedves, szeretek velük úszni.
BP M jól úsztat, T jó bujocskát játszani.
BD M jó és aranyos, T jó és kedves
SzR M kedves, vicces, barátságos, és leginkább a „jófejüség” jellemzi, T szerintem egy 40%al viccesebb mint M, de azért szigorú is,de leginkább a javunkat akarja, ezért kedvelem őt is!
HB M aranyos, jó vele úszni, T segitőkész, jól tart edzést.
ZB M nagyokat tud nevetni, kedves, T vicces, kedves, jó a humora, élmény vele úszni. köszönöm h megtanítottak úszni.
----------------------------------------------------
Úszóverseny után egy családi beszélgetésből
Apuka és anyuka még mindig az úszóverseny történéseit rágtuk. Apuka nem tudott napirendre térni a kisfiú gyorsúszó eredménye felett, hogy gyönyörűen, gyorsan úszott gyereke és mégsem került be a döntőbe.
erre a kislány közbeszól:”Apa, nem az érem a lényeg ,hanem ,hogy szépen ússzunk.”
Erre kisfiú:”És hogy jól érezzük magunkat”.
Édesanya véleménye: Nekem ez mindent elmondott, Köszönet neked érte. Hozzájuk eljutott amit mondtál nekik; egy percig sem voltak rosszkedvűek, hogy nem nyertek érmet. Ez nagy szó, főleg olyan gyerekektől, akik nehezen tűrik a kudarcot.
I. „Félig sem olyan fontos az, hogy mit tanítunk, mint az, hogy tanítjuk” (Eötvös József)
Az oktató, edző személye nagyon fontos volt mindig a gyerekek életében, de a mai rohanó, változó világunkban talán még fontosabb szerepet kapott ez a szakma.
Hisz minden szülő szeretne minél többet megadni a gyerekének, minél többet megmutatni a sportból is. De mivel ma már az utánpótlás sportot az állam kevésbé finanszírozza, ezért nehéz, hogy hova vigye a szülő a gyerekét, melyik sportot válassza. Azt gondolom, hogy az úszás egy alapsportág, erre bármilyen másik sportágat lehet építeni. Úszásoktatónak, úszóedzőnek többfajta képzésben lehet részt venni. Egy a lényeg, a diploma átvétele után bizonyos évenként kőtelező továbbképzéseken kell részt venni, és a jelenlétért átvehető a licenc. (Nekünk van!)
De megéri meghallgatni mások előadásait, mert az ember mindig tanul valami újat!
Edző Az edző a sportolók versenyekre, sporttevékenységre való felkészítését végzi. A Szakszövetség Sportszervezeteinél az edzői tevékenység folytatásához szükséges szakképesítési követelmény a Kormányrendelet mellékletének 4. pontjában feltüntetett: úszó sportoktató, úszó sportedző, testnevelő tanár, okleveles testnevelő tanár, testnevelő-edző, szakedző, okleveles szakedző képesítés valamelyikének a megléte.
És ismét egy régi úszóvilág cikk, ami mind a mai napig hasznosítva van!
„Licencet az edzőknek!
Úszóedzői licenc bevezetését tervezik, Tóth Ákos szerint idővel minden uszodában csak megfelelő képesítés és tudás birtokában képezhetik majd a gyerekeket. A TF úszás tanszékének vezetője amondó, a licencre a gyerekek és a képzett szakemberek védelmében van szükség.
"Azt tapasztaltuk, hogy sok uszodában szabad a vásár, még végzettséget igazoló papírt sem kérnek attól, aki úszásoktatás néven pályákat bérel. Ennek gátat kell vetni, a licenc pedig egy olyan védőhálót jelent, amely kisz?ri a képzetleneket és védelmet nyújt a felkészült szakembereknek és ezen belül az oktatásban szereplő fiataloknak" -- mondja Tóth Ákos, aki a Magyar Úszószövetséggel (ott isRuza József főtitkárral) és a TF továbbképző intézet igazgatójával,Tamás Istvánnal karöltve dolgozta ki az úszóedzői licenc alapjait.
"Az edzői licencet természetesen a tudás birtokában lehet majd megszerezni. A koncepció szerint aki az elmúlt öt évben a TF testnevelő-tanári szakán, a szakedzői szakon, a tanárképző főiskola testnevelési szakán vagy a kétéves sportedzői szaktanfolyamon már végzett, az megkaphatja a licencet igazoló oklevelet. A kilencvenhét előtt végzettek számára viszont ajánlatos, hogy részt vegyenek egy továbbképzésen, ennek alapján viszont ők is hozzájuthatnak a licenchez. Ötévenként amúgy is mindenkinek kötelező lesz részt vennie a továbbképzésen" -- folytatja Tóth.
Nem is kell sokat várniuk a továbbképzésre, hiszen április huszadikán, délelőtt 9.30-tól a TF úszás tanszéke úszásoktatói konferenciát rendez a TF új épületének aulájában, ahol az iskolai és az egyesületi úszásoktatás időszer? kérdései szerepelnek majd napirenden. Tóth Ákos természetesen azzal is tisztában van, a főiskola és a Magyar Úszószövetség összefogása még kevés ahhoz, hogy kiszorítsák az uszodákból a képzetlen oktatókat.
"Tudjuk, hogy a Belügyminisztériumnak és az Oktatási Minisztériumnak is rendelkezéseket kell hoznia ahhoz, hogy az iskolai és önkormányzati uszodákban, valamint az ország összes uszodájában érvényt szerezzünk az elképzeléseinknek. Én mindenesetre der?látó vagyok, hiszen a gyerekeink és a szakma védelmében mindenképpen szükség van az edzői licenc bevezetésére" -- zárta nyilatkozatát a licenc atyja.
SE, Nemzeti Sport 2002.03.08'
Egy szülői vélemény szerint a jó edző :
Számomra a jó edző a gyereket részesíti előnybe, kellemes légkört teremt, megszeretteti a sportot, elfogadtatja a kudarcot, bíztat, bátorít,szeret, önbizalmat épít, szeretettel csinálja amit csinál. Szívvel- lélekkel együtt van a gyerekekkel ha nyernek vagy veszítenek egyaránt. Számukra nem a győzelem az elsődleges minden áron, hanem a pozitív hozzáállás, a sport iránti szeretet és a testi-lelki erősödés minden győzelemből és csalódásból.
2011. július 28., csütörtök
Az Úszóvilág internetes oldal szakmai írásaiból egy pár tanács
http://www.uszovilag.hu/szakma/1263-mit-tegyuenk-mit-ne-tegyuenk
1. MIT TEGYÜNK, MIT NE TEGYÜNK
Első írásunkban szeretnénk néhány alappillért elhelyezni, mely fontos lehet minden olyan szülő számára (nem mellesleg betartandó), akinek csemetéje versenyszerűen űzi az úszósportot.
Először lássuk, mik azok az esetleges hibák, amik kis odafigyeléssel elkerülhetőek:
NE vetítsük át saját ambícióinkat gyermekünkre!
Emlékezzünk rá, hogy mikor csemeténket először levittük az uszodába, nem azzal engedtük útjára, hogy X év múlva olimpiai bajnokként akarjuk őt hazavárni (legalább is remélem nem), hanem csak arra próbáltuk őt sarkallni, hogy válasszon egy hobbit, ami egészsége megőrzését is segíti.
NE hasonlítsuk gyermekünket a társaihoz!
Mindenkinek megvan a saját fejlődési folyamata. Van, aki korán és van, aki későn érő típus. Engedjük, hogy gyermekünk saját képességei szerint fejlődjön,……
NE próbáljunk edzővé előlépni, ha nem vagyunk azok!
Tisztelet a kivételnek, de a legtöbb szülő nem képesített edző, és ha nem vagyunk azok, ne is próbáljuk ezt csemeténkkel elhitetni. …………
NE kritizáljuk az edzőt!
Sok szülő gondolja, hogy ő rengeteg tapasztalattal rendelkezik, mivel csemetéje már egy éve jár úszni és két versenyen is elindult és abba a hibába esik, hogy ő próbálja meg gyermekét hasznos tanácsokkal ellátni……………..
NE kritizáljuk a versenybírókat!
Minden szülő szeretné gyermekét az első helyen látni, és sokszor tán ott is látja egy szoros benyúlásnál, de hagyjuk, hogy a bírák (illetve a remélhetőleg jól működő technika) döntsék el, hogy ki is nyert valójában.
AZ ÖSZTÖNZŐ SZÜLŐ A BIZTOS HÁTTÉR ZÁLOGA
Előzőekben összegeztük miként segíthetjük pozitívan gyermekünk fejlődését, azaz a sok „NE” után végre arra buzdítjuk a szülőket, hogy mi az, amit érdemes.
Mindig biztassuk gyermekünket!
A legfontosabb, hogy gyermekünk az elejétől fogva élvezze mind az edzéseket, mind pedig a versenyeket. …….. Egy pozitív, biztató környezetben többre lehet képes, mintha folyton csak negatívumokat hall.
Segítsük át gyermekünket a nehéz időszakon!
Mindenki életében előfordul, hogy csak egyszerűen nincs kedve edzésre menni (akármilyen szenvedély is fűti), ha gyermekünk ilyen akadályhoz ér, inkább álljunk elő egy ösztönző érvvel,…………….
Ösztönözzük gyermekünket célok felállítására!
Ha gyermekünk azzal kel minden nap, hogy ő olimpiai bajnok akar lenni, támogassuk abban. Ugyanakkor az is fontos, hogy sarkalljuk őt közbenső célok felállítására is,……...
Ismerjük el az edző munkáját!
Úszóedzők rengeteg munkát fektetnek csemeténk sikerébe, ezért nekik is kijár minden dicséret………
Ismerjük el gyermekünk versenytársainak eredményeit, és gyermekünket is sarkalljuk hasonlóra!
Ha valaki legyőzi csemeténket, ne keressünk kifogásokat, és figyeljünk arra, hogy csemeténk se tegye. Nyugtázzuk, hogy akkor, ott az nyert aki jobb volt, de fejlődni mindig lehet……………
-------------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.uszovilag.hu/szakma/1282-oen-maximalista-gyermekevel-szemben
2. ÖN MAXIMALISTA GYERMEKÉVEL SZEMBEN?
Önvizsgáló gyorsteszt, szülőknek.
Az alábbi felmérést a Brit Úszószövetség készítette. Ha Ön igennel válaszolt egy vagy több kérdésre, lehetséges, hogy túl sok nyomás alatt tartja gyermekét. Tehát fontos arra emlékezni, hogy a szülő szerepe igen jelentős és emiatt nélkülözhetetlen a folytonos pozitív támogatás gyermekünk felé, hogy ő az úszást jó élményként élje meg és ne stresszelje a folytonos teljesítménykényszer.
Ön(nek)...
- A győzelem fontosabb, mint gyermekének?
- A gyermeke gyengébben teljesített és láthatóvá teszi, ha elégedetlen ezzel?
- Úgy érzi, hogy fel kell "spannolnia" gyermekét versenyek előtt?
- Úgy érzi, hogy gyermeke csak akkor élvezheti a sportot, ha nyer?
- Rögtön "kiboncolgatja" a verseny vagy edzés eseményeit?
- Úgy érzi, hogy kényszerítenie kell gyermekét az edzésekre?
- Úgy érzi, hogy gyakran akar beleszólni az edző dolgába edzésen és versenyen egyaránt, gondolván Ön ezt úgyis jobban tudja?
- Úgy érzi, hogy ellenségesen viselkedik gyermeke versenytársaival?
- Gyermeke céljai fontosabbak Önnek, mint neki?
- Kínál jutalmat gyermekének teljesítmény fejében?
Csak őszintén!:)
http://www.uszovilag.hu/szakma/1347-hogyan-maradjunk-boldog-uszok
3. HOGYAN MARADJUNK BOLDOG ÚSZÓ |
Ha az alábbi tünetek valamelyike jelentkezik érdemes gyermekünkkel és edzőjével is leülni és az esetleges problémákat megbeszélni.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- |
http://www.uszovilag.hu/szakma/1425-tippek-az-ausztral-szueli-kezikoebyvbl
4. TIPPEK AZ AUSZTRÁL SZÜLŐI KÉZIKÖNYVBŐL
A következőkkel segíthetjük gyermekünket abban, hogy ő maximálisan élvezze az úszás örömeit:
• "Első a sportoló, második a győzelem" perspektíva kialakítása
• Gyermekünk önbizalom-építése
• Hagyjuk az edzőt edzeni
• Biztassuk és segítsük gyermekünket reális célok felépítésében
"Első a sportoló, második a győzelem"
Minden egyes sportban a szülői támogatás és biztatás alapszabálya, hogy gyermekünk érdekeit helyezzük előtérbe, foglalkozzunk azzal, ami neki a legjobb és csak ezután foglalkozzunk a győzelem eléréséhez vezető út gondolatával……….
Önbizalom
A szülő az egyik legfontosabb meghatározó tényező egy gyermek életében, és mint ilyen elengedhetetlen szereppel bír egy egészséges önbizalom kiépítésében. Egy kellő önbizalommal rendelkező gyerek nagyobb mértékben ismeri el saját eredményeit, jobban reagál az új kihívásokra és gyakrabban segít másoknak is………….
Hagyjuk az edzőt edzeni
Fogadjuk el, hogy a szakmai hátteret az edző biztosítja gyermekünk számára, és a szülő dolga nem más, minthogy biztassa gyermekét és elismerje erőfeszítéseit…………..
Reális célok felépítése
Kezdő úszóversenyzőként a legfontosabb a részvétel, odaadás a sport iránt és a technikai fejlődés. Ezt később felváltja a saját legjobb eredmények megdöntésének a célja és az újabb technikák elsajátítása, ezek mind elérhető reális célok………..
Emellett mindig élvezze, amit csinál, akár Olimpiai bajnok válik belőle, akár hobbiúszó, az úszásban lelt öröme, és saját fejlődése sikeressé teszi.
http://www.uszovilag.hu/szakma/1528-az-idealis-uszoszuel
5. AZ IDEÁLIS ÚSZÓSZÜLŐ
Cikkünk egy amerikai edző gondolatait tolmácsolja, mely közvetlen betekintést nyújt abba, hogyan is képzeli el egy edző a biztos hátteret nyújtó szülőt. Brent Ransom, az Ohio állambeli Greater Toledo Aquatic Club egyik vezetőedzője.
Sok szülő sajnos nem is veszi észre mekkora szerepet játszik gyermeke úszókarrierjében, legyen itt szó akár az úgynevezett hobbi úszóról, vagy akár arról, aki olimpiai sikerekről álmodik. Önök az egyik legfontosabb tényezőik gyermekük saját célkitűzéseiben. "Hogy érti ezt?" kérdezik majd... Nos, most elmondom és adok is pár tippet miként válhatnak ideális úszószülőkké.
Emlékszem mennyire imádtam gyerekként az úszóedzésekre járni a helyi klubba. Igaz nem én voltam az állam legjobb úszója, és társaim egyikéről se mondhatnám ezt, de valószínűleg mi élveztük a legjobban az úszást. A szüleim mindig kiraktak az uszoda előtt és onnantól az edzőkre bízták a dolgot.
Már gyerekként is éreztem, hogy a szüleim teljes mértékben megbíztak az edzőim képességeiben és ezért nem is szóltak bele a munkájukba. Ez minden bizonnyal az edzőknek is jól esett, így az ő munkájuk is zökkenőmentesebb volt és én is biztonságban tudhattam magam.
Annyira élveztem az edzéseket, hogy ha bármiféle csínytevésen kaptak a szüleim, a büntetés az edzés megvonása volt. Talán azért is, mert szüleim gondosan ügyeltek arra, hogy tudjam a fontossági sorrendet. Mivel ők hitték, hogy tisztelet, fegyelem és tanulás a legfontosabb értékek, amik jobb emberré tehetnek engem, és nem pedig az úszás. Ők arra tanítottak, ha e három erény életem részévé válik jobb ember, és mind emellett jobb úszó is válhat belőlem.
Ez az a három dolog, amit valaha is tanultam a szüleimtől az úszás terén. Ők soha nem szóltak bele hogyan versenyezzek, soha nem próbálták kijavítani a technikai hibáimat, soha nem próbáltak meg edzőként fellépni. Tudják miért? Mert nem azokhoz a szülőkhöz tartoznak, akiket úgy hívunk "buta úszószülő".
És ez az egyik ismérve az ideális úszószülőnek. Igaz édesanyám tudott úszni, de mindig úgy tett mintha semmit se tudna az úszásról, édesapám pedig tényleg nem tudott semmit eme remek sportról. Ő bokszoló volt, ezért az egyetlen, amit valaha mondott az volt, hogy "támadj!", igazi bokszolóhoz méltóan.
Soha nem raktak rám semmiféle nyomást, inkább mindig biztattak bárhogy szerepeltem is. Ez az állandó biztatás és feltétel nélküli szeretet, amit tőlük kaptam segített abban, hogy jobb eredményeket érjek el. Még akkor is, ha esetleg nem én nyertem, tudtam, hogy a szüleimtől minden támogatást, vigasztalást megkapok majd, ezért soha nem adtam fel.
Minden edzőnek az a kötelessége, hogy segítse tanítványát annak célkitűzései elérésére. Most mint edző kérek arra minden szülőt, hogy engedjék meg, hogy tegyük a munkánkat. Ez pedig úgy lehetséges, ha a szülő a háttérben marad, azzal gyermeke is megérzi, hogy az edző érdemes az ő bizalmára és ezzel kiépülhet az oly fontos edző-tanítvány közti harmónia.
A szülő szerepét más úgysem töltheti be, mivel a szülő az, aki feltétel nélkül szereti gyermekét és megtanítja azokra az erényekre, amik sikeres felnőtté teszik.
Ha erre koncentrálnak és semmi másra, az úszás is összeáll majd.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.uszovilag.hu/szakma/1567-hogyan-hat-az-uszas-a-szervezetre 6. HOGYAN HAT AZ ÚSZÁS A SZERVEZETRE? |
Hazánkban az úszás gyökerei az 1800-as évekbe nyúlnak vissza. Hajós Alfréd úszó szerezte a magyar történelem első két olimpiai aranymedálját 1896-ban. Szerencsére máig is az egyik legeredményesebb sportág. Akárcsak a futás vagy a kerékpározás, az úszás sem köthető nemhez, életkorhoz, edzettségi állapothoz. Cikk a www.sportorvos.hu-ról Nem csak az elhízás, hanem számos más betegség kezelésében is segít. A már kialakult csontritkulás esetében javítja az ideg-izom koordinációt, dolgoztatja az izmokat, ezáltal a csonttörések megelőzésében vállal kitüntetett szerepet. Az úszás során ugyanis semmilyen erő nem hat a csontokra, ezért önmagában a csontritkulás mértéke nem befolyásolható vele. A degeneratív ízületi betegségek esetében sokszor az egyetlen mozgásformát jelenti, mivel így a testtömegnek csak egy kis töredéke nehezedik a beteg ízületre, ezért gyakorlatilag fájdalommentesen lehet az izomzatot trenírozni. Emellett az úszás során boldogsághormon szabadul fel, így a depresszió kezelésében is szerepet játszik. Természetesen nem hagyhatók ki az anyagcsere betegségek, mint pl. a cukorbetegség sem, amelynek kezelésében szintén sokat segíthet a rendszeres úszás. |